Czyszczenie rękawic

Twoje rękawice słabo “kleją”?
Mają nieprzyjemny zapach?
Pianka się kruszy?

To wszystko oznaki, że rękawice tracą swoje właściwości. Taka kolej rzeczy czeka niestety wszystkie kupowane przez Ciebie pary. Można jednak ten proces znacznie opóźnić i spowolnić! Jak to zrobić!?

Rękawice bramkarskie to Twoje narzędzie pracy! Ich jakość i aktualny stan bardzo często decydują o pewności chwytu, a co za tym idzie skuteczności w bramce! Dlatego właśnie NIE MOŻESZ sobie pozwolić na to, by ich odpowiednio nie konserwować!

Najwyższej jakości lateks (także ten stosowany w rękawicach ZERO) posiada strukturę gąbki. Podczas użytkowania brud, piach, czy pot wnikają do jej wnętrza. Pozostawienie rękawic po treningu/meczu bez umycia sprawia, że wysychają wraz ze wszystkim, z czym miały styczność. Skutek jest niestety często nieodwracalny… Lateks wysusza się i już nigdy nie wraca do swoich właściwości sprzed pierwszego użycia. Znacznie szybciej się kruszy i traci doskonały chwyt.

Regularne używanie płynu ZERO GLOVE WASH zapobiega skutkom opisanym powyżej, których każdy z nas chciałby uniknąć. Rękawice będą czyste, miękkie i pachnące, a Ty możesz się cieszyć ich wytrzymałością przez dłuższy czas!

JAK KONSERWOWAĆ RĘKAWICE?

ETAP I – NA TRENINGU/MECZU
Lateks to bardzo delikatna część rękawicy. Jego kontakt z innymi rzeczami niż piłka może naruszać jego strukturę. Unikaj podpierania się otwartą dłonią, nie uwieszaj się na siatce od bramki, nie wiąż butów, czy worka z piłkami, mając założone rękawice.
Zwróć uwagę na moment, w którym ściągasz rękawice. Staraj się nie ciągnąć za pojedyncze palce. Chwytaj za całą rękawicę i stopniowo zsuwaj ją z dłoni.

ETAP II – PO TRENINGU/MECZU
Nie dopuść do tego, aby brudne rękawice wyschnęły (już nigdy nie wrócą do stanu sprzed zakupu!). Czasem celowo kupujesz rękawice z czarnym lateksem, żeby nie było widać brudu… 🙂 Czasem wydaje się, że lateks jest tylko lekko zanieczyszczony, więc odpuszczasz mycie. To pierwszy i najważniejszy błąd! Czyścić łapki powinno się po KAŻDYM użyciu! Możesz to zrobić pod potreningowym prysznicem lub po powrocie do domu. Nie czekaj do następnego dnia!

ETAP III – MYCIE
1. Zmocz całe rękawice letnią wodą (w umywalce, pod prysznicem, w misce itp.).
2. Nanieś płyn/piankę na rękawicę za pomocą atomizera. Dokładnie pokryj całą rękawicę. Pamiętaj, żeby myć jedną i drugą stronę rękawicy (palm oraz back).
3. Odczekaj kilkanaście sekund, aż płyn nieco wsiąknie w strukturę lateksu.
4. Delikatnie, opuszkami palców umyj rękawicę (nie używaj ręcznika, czy szmatek, które podrażniają lateks!).
5. Wypłucz rękawicę pod bieżącą wodą do momentu, aż przestanie lecieć brudna woda (możesz w trakcie ściskać rękawicę dłońmi – ale nie skręcaj jej).

ETAP IV – SUSZENIE
Ten etap jest równie ważny, jak dwa poprzednie. Należy zrobić wszystko, żeby lateks wysuszyć, jak najszybciej, ale…
– nie odkładaj rękawic na kaloryfer
– nie susz ich na słońcu
– nie stosuj suszarek oraz innych źródeł ciepła.
Wszystkie wymienione rzeczy negatywnie wpłyną na strukturę lateksu!

1. Umytą rękawicę wyciśnij dłońmi tak, aby pozostało w niej możliwie najmniej wody.
2. Zawiń rękawicę w ręcznik, całość połóż na podłodze i… chwilkę na nim poskacz dociskając ręcznik stopami. Dzięki tej czynności woda pozostająca wewnątrz rękawicy wsiąknie w ręcznik.
3. Pozostaw rękawice do wysuszenia poza źródłami ciepła. Nie zapinaj paska i zadbaj o to, aby powietrze mogło swobodnie krążyć także wewnątrz rękawicy (przyspieszy to proces schnięcia). Możesz powiesić łapki na poprzecznym wieszaku lub położyć na suchym ręczniku. Na wysokości nadgarstka umieść np. plastikowy kubek z odciętym denkiem. Dzięki temu rękawica pozostanie “otwarta” i powietrze będzie swobodnie cyrkulować.

Umyte i wysuszone w ten sposób rękawice po kilku/kilkunastu godzinach nadają się do ponownego użytku.

____

W procesie czyszczenia rękawic możesz wykorzystać płyn/piankę ZERO GLOVE WASH. Jego składniki sprawią, że Twoje rękawice będą pachnieć świeżością, a lateks na znacznie dłuższy czas zachowa swoje właściwości chwytne.

Skład płynu został został opracowany tak, aby usunąć zabrudzenia powstałe podczas treningu lub meczu, jednocześnie zmiękczając piankę i utrzymując jej elastyczność.

Używając go regularnie będziecie w stanie znacznie przedłużyć żywotność i pełnię możliwości Waszych rękawic!!!